Czy sztuczna inteligencja może pomóc w audycie
W ciągle zmieniającym się świecie biznesu i finansów, w którym ilość danych oraz znaczenie analiz wzrasta we wcześniej niespotykanym tempie, warto pochylić się nad możliwościami które dają nam nowo powstałe narzędzia.
Jednym z nowych narzędzi, bez wątpienia, jest ostatnio bardzo popularna sztuczna inteligencja, która swoją popularność zawdzięcza między innymi czatowi GPT od OpenIA. Bez wątpienia nieodłączną częścią biznesu, jak i jedną z jego gałęzi jest audyt finansowy, który do kwestii sztucznej inteligencji musi podejść z dwóch perspektyw.
Pierwszą z nich jest użycie AI jako jeden z uczestników rynku i wykorzystania go do codziennej pracy operacyjnej, czerpania niezaprzeczalnych korzyści wynikających z możliwości obróbki danych oraz szybkości działania tych narzędzi.
Z drugiej jednak perspektywy, nieodłączną częścią zawodu biegłego rewidenta pozostaje brak pełnego zaufania do przedstawionych danych oraz prowadzonych przez badaną spółkę działań. W związku z tym powstaje pytanie jak ustosunkować się do pracy i analiz wykonywanych właśnie przez te narzędzia.
W artykule skupimy się na:
∑ wyjaśnieniu czym jest AI oraz czym różni się ono od procesów zautomatyzowanych [RPA]
∑ wyjaśnieniu głównych obszarów audytu, w których AI może być pomocne
∑ wyjaśnieniu głównych obszarów w których zauważalne są pewne ograniczenia oraz ryzyka,
∑ oraz próbie przewidzenia jaka przyszłość czeka zawód audytora finansowego w obliczu rozwoju opisywanej technologii
Czym jest AI...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta